Legitimizuje český Slavík krajnú pravicu?

Autor: Barbora Černá | 27.11.2016 o 18:32 | (upravené 27.11.2016 o 18:38) Karma článku: 1,59 | Prečítané:  500x

Is Czech music going "right" way? /Ide česká hudba "správnou" (resp. v tomto kontexte "pravou") cestou?

V sobotu 26. novembra sa v Čechách udeľovalo prestížne hudobné ocenenie Slavík. Medzi ocenenými sa objavil aj český spevák Tomáš Ortel. Ocenenie získala aj jeho skupina. Minulý rok sa podarilo Tomášovi Ortelovi získať bronzového Slavíka, tento rok získal strieborného. 

Skupina Ortel je často označovaná za xenofóbnu, rasistickú, extrémistickú a neonacionalistickú. Nemusím byť odborníkom na krajnú pravicu, aby som si z vypočutia textov skupiny vytvorila obraz ich svetonázoru. Sama skupina tvrdí, že len chce poukázať na problémy, pred ktorými bežní občania zatvárajú oči. Dokonca svoju tvorbu prirovnávajú ku Karlovi Krylovi (hups...).

Zrejme "najlepším" príkladom svetonázoru tejto skupiny je ich singel a videoklip k piesni Mešita (2013). Je nepopierateľné, že takýto hudobný počin šíri nenávisť voči moslimom. V texte je spájaný moslim s islamistom, resp. tieto dva pojmy dáva do jednej roviny. Pritom hrozné činy islamistov spája so základnými znakmi islamského náboženstva. 

O víťazstve v českom Slavíkovi rozhodujú sms hlasy. Zaujímalo ma, či môže organizátor Slavíka z ankety vyradiť interpreta. Odpoveď som našla na oficiálnych stránkach Slavíka:

"Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit z ankety zpěváka, zpěvačku nebo hudební skupinu, jejichž verbální nebo obrazové projevy mohou být v rozporu s právním řádem České republiky, nebo porušují zásady dobrých mravů, či zásady elementární lidské slušnosti. Jde například o projevy, které mohou podporovat myšlenky nebo hnutí směřující k potlačování lidských práv a svobod, podporovat rasovou nenávist, vybízet k násilí nebo páchání trestné činnosti, ohrožovat výchovu dětí nebo texty, které nad společensky obecně akceptovatelnou mez obsahují hrubé, vulgární a urážlivé výrazy nebo formulace apod.


"

(zdroj: http://www.ceskyslavikmattoni.cz/pravidla-ankety-v-duchu-fair-play/cmsarticle/#.WDsKC7LhDIU)

Podľa tejto definície má organizátor právo z ankety vyradiť interpretov, ktorí svojimi prejavmi a textami až nápadne pripomínajú rétoriku extrémnej pravice, aj bez toho aby sa sám interpret hlásal k tejto ideológii. Organizátor sa však rozhodol inak. Je na zváženie, či týmto krokom nelegitimizuje krajne pravicové názory v Česku, keď sú takéto prejavy oceňované prestížnym hudobným oceneným. Na druhú stranu, nebolo by to zďaleka prvýkrát, čo sú v tejto ankete ocenení interpreti s takýmito názormi...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?